Nowości  Pojezierze Szczecineckie  Atrakcje  Noclegi    
 


Pojezierze Szczecineckie > Nowe obserwatorium astronomiczne w Szczecinku w wieży ciśnień

2016-06-19 Nowe obserwatorium astronomiczne w Szczecinku w wieży ciśnień

Zabytkowa wieża ciśnień w Szczecinku zostanie zaadoptowana na nowe obserwatorium astronomiczne.


Szczecinecka wieża ciśnień powstała około roku 1912 (grafika: PojezierzeSzczecineckie.pl (C))

Urząd Miasta Szczecinka rozpisał właśnie przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej do odrestaurowania byłej wodociągowej wieży ciśnień z jej adaptacją na obserwatorium astronomiczne.

Wieża ta znajduje się na Wzgórzu Św. Jerzego przy rondzie niedaleko centrum miasta. To ciekawe historycznie miejsce, gdyż obok znajduje się cmentarz wojsk napoleońskich oraz były żydowski dom pogrzebowy.


Wzgórze Św. Jerzego z wieżą (grafika: PojezierzeSzczecineckie.pl (C))

Na szczycie wieży znaleźć się ma kopuła i taras widokowy. Pod obrotową kopułą znajdować się będzie główny teleskop astronomiczny w pomieszczeniu obserwacyjnym, zaś zewnętrzny taras wyposażony będzie w miejsca do montażu teleskopów przenośnych.

Co ciekawe obserwacje nieba odbywać się będą nie tylko na szczycie wieży, ale także będę to zdalne obserwacje astronomiczne przez Internet.

Obserwatorium posiadać ma także pomieszczenie wykonane jako planetarium, pracownię dydaktyczną i salę konferencyjno-wykładową. Dzięki niej dobywać się będą mogły spotkania, pokazy multimedialne, projekcje filmowe, wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nocego nieba i Słońca.

Jako, że wieża jest wpisana do rejestru zabytków zachowana ma być jej zabytowa bryła, kompozycja i detale architektoniczne.

Wokół wieży wykonane ma być specjalne oświetlenie terenu niezanieczyszczające światłem nieba. Będą to w najbliższej okolicy czerwone lampy LED wyznaczające ciągi komunikacyjne podczas obserwacji.

W obiekcie odbywać się mają lekcje astronomii przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i liceum. Odbywać się będą w nim także zajęcia istniejącego w Szczecinku od kilkudziesiąciu lat koła astronomicznego i zajęcia otwarte dla wszystkich miłośników astronomii.


Stare obserwatorium astronomiczne zbudowane przez Adama Giedrysa (grafika: PojezierzeSzczecineckie.pl (C))

Do tej pory w Szczecinku funkcjonowało obserwatorium astronomiczne zbudowane przez astronoma-amatora Adama Giedrysa. Na dachu swojej kamienicy przy ulicy Kościuszki zamontowano nawet nową kopułę, jednakże od kilku lat nie można z niego korzystać w powodu problemów w lokalną wspólnotą mieszkaniową.

Szczegóły przetargu na dokumentację dostępne są pod linkiem:

Pojezierze Szczecineckie na serwisach społecznościowych: